Dagmara Pochyła

Dagmara Pochyła

Chciałam zostać weterynarzem lub biotechnolożką. W 2007 roku ukończyłam Wydział Sztuk Pięknych na UMK w Toruniu, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Plastyka Intermedialna. Praca teoretyczna pt. Wpływ nowych mediów na strukturę narracji filmowej, na podstawie Trylogii Qatsi pod kierunkiem dr Bernadety Didkowskiej ściśle wiązała się z obszarem moich poszukiwań artystycznych. Swój dyplom zrealizowałam w pracowni prof. Wiesława Smużnego. Ta interaktywna instalacja video pt. Byt projekcji/ projekcja bytu prezentowana była podczas wystawy pokonkursowej IV Edycji Samsung Art Master w CSW Zamku Ujazdowskim w Warszawie, podczas pokonkursowej wystawy Start Point w Galerii Klenova w Czechach jak również (w formie dokumentacji) w Galerii Wozownia w Toruniu podczas wystawy Dyplom Roku 2007.

W swoich realizacjach posługuję się głównie mediami video, instalacji i performance. Po studiach zaangażowałam się w alternatywne działania artystyczne skupione wokół Galerii Dla... oraz klubu NRD w Toruniu. Współtworzyłam grupę Every Day Lincz wraz z Łukaszem Majlo Milewskim i Tomaszem Cebo realizując wizualizacje live. Blisko rok mieszkałam i podróżowałam po Australii. Aktualnie mieszkam w Szczecinie i prowadzę Fundację You Have It w Toruniu.

Wczesne prace skupiają się na nowych technologiach i nowych mediach, wywieranym przez nie wpływie na formy komunikacji międzyludzkiej oraz charakterze owych zmian samych w sobie (Byt projekcji/projekcja bytu, Od lewa do prawa). Akcje performance poruszają temat relacji między indywidualnością, a intuicyjnie odbieraną jednością świata, temat współzależności istnień (Wiadomość). Obecne liczne wątki równoległości i dwoistości w obrębie jednostki, zaburzenia percepcji miejsca i czasu, próby ujęcia stanów „pomiędzy” (Not found yet, Umarła królowa/niech żyje królowa). Aktualne poszukiwania w obrębie haseł; post humanizm, relacja natura-kultura, zwierzęcość (Sacral Plexus, Obietnica, Mandatorium), co jest niejako rozwinięciem/ pogłębieniem poprzednich zainteresowań.