Kobiety malują kwiaty

Wystawa studentek Zakładu Plastyki Intermedialnej Moniki Balcerak, Joanny Domżalskiej, Kingi Łuzińskiej, Julii Riks pod opieką kuratorską dr Doroty Chilińskiej.

23.02 - 27.03.2018 Galeria Sztuki "Wozownia", ul. Ducha Św. 6, Toruń. Otwarcie wystawy 23.02 (piątek), godz. 18.00

Wystawa studentek Pracowni Multimediów Doroty Chilińskiej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK jest próbą dialogu z kulturą inną niż polska, tą w której wychowała się Julia Riks, Uzbejka studiująca od 2015 roku w Zakładzie Plastyki Intermedialnej. W swoim kraju Julia, jak każda inna kobieta mogła malować tylko kwiaty, zgodnie z przyjętą zasadą, według której "kobiety malują kwiaty", a mężczyźni mówią o rzeczach ważnych. W istocie, ani kobiety, ani też mężczyźni nie mówią nic co mogłoby zakłócić przyjęty porządek.

Opowieści Juli stały się dla dziewczyn uczestniczących w wystawie punktem wyjścia dla ich własnych refleksji i wniosków o tym w jakim otoczeniu żyją i co kryje się pomiędzy kwiatami, które podobno tak chętnie malują kobiety. Jest też próbą budowania czegoś, co w naszym języku określane jest od niedawna "siostrzeństwem".

Dorota Chilińska