Żeglarska 8 - film dokumentalny

Z dniem 28 lutego 2013 r. Wydział Sztuk Pięknych opuścił Pałac Dąmbskich, wspaniałą kamienicę na ulicy Żeglarskiej 8 w Toruniu. Miejsce to w sposób magiczny od dawnych czasów przyciągało artystów, pedagogów i ludzi kultury. Tutaj przed II Wojną mieściła się siedziba powołanego przez Konfraternię Artystów, Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a w salach budynku odbywały się wystawy najświetniejszych polskich malarzy m.in. Stanisława Ignacego Witkacego, Józefa Pankiewicza, Józefa Mehofera, Meli Muter. Po wojnie tradycja została podtrzymana i budynek, o tak bogatej historii został przekazany Wydziałowi Sztuk Pięknych. W tym czasie działali w Toruniu znakomici artyści i pedagodzy przybyli do Torunia z Uniwersytetu Wileńskiego, którzy podobnie jak członkowie Konfraterni Artystów odbudowywali polską kulturę i sztukę na Pomorzu, byli to m.in. Stefan Narębski, Tymon Niesiołowski, Józef Kozłowski, Barbara Narębska Dębska i inni.

Plakat

Do dnia dzisiejszego artyści i pedagodzy oraz studenci i absolwenci Wydziału Sztuk Pięknych czują się związani z tym wyjątkowym miejscem jakim jest Pałac Dąmbskich w Toruniu. Wielu młodych artystów zaczynało swoją działalność artystyczną w mieszczącej się w budynku Galerii „S”. Gościli tam m.in. wybitni współcześni artyści Oskar Dawicki, Anna Baugmart, Cezary Bodzianowski, Piotr Wyżykowski i inni.

Film przedstawia nie tylko historię budynku, ale przede wszystkim sylwetki artystów i pedagogów, historię Torunia, opowieści, anegdoty i sztukę, która powstawała TUTAJ!

Scenariusz i reżyseria Dorota Chilińska, zdjęcia Kajetan Pochylski, współpraca: Witold Chmilewski, Anna Kroplewska-Gajewska, Anna Supruniuk, Wojciech Jaruszewski, Arkadiusz Soroka, Natalia Miedziak.

Pokaz filmu odbył się w kinie Klubu Studenckiego Od Nowa 5 marca 2013.

Aby obejrzeć film proszę zezwolić na uruchamianie skryptów.