Galeria S  jest studencką galerią działającą od ponad 40 lat w Toruniu. Zawsze była to galeria awangardowa, silnie reagująca na na nowe trendy w sztuce, a także zmiany społeczne i polityczne.

Opiekunami Galerii byli między innymi prof. Witold Chmielewski, prof. Marian Stępak, Regina Borysewicz, dr Małgorzata Jankowska, mgr Wojciech Jaruszewski. Obecnie Galerię S prowadzi dr Dorota Chilińska. W tym miejscu zaczynali swoją działalność znani artyści między innymi Yach Paszkiewicz, Oskar Dawicki, Anna Baugmart, Cezary Bodzianowski, Piotr Wyżykowski i wielu innych. Od zawsze w Galerii S odbywały się spontaniczne działania studenckie, często spoza ramy dyscyplin, niejednokrotnie na przekór trendom panującym na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Było i jest to miejsce, gdzie młodzi artyści mają okazję spróbować swoich sił, przedstawić swoją twórczość, postawę, poglądy. Galeria S jest galerią otwartą i interdyscyplinarną. Celem galerii jest wymiana poglądów, promowanie sztuki, współpraca z uczelniami artystycznymi w Polsce.

Wystawy w Galerii S w roku akademickim 2014/2015:

Powolni i rozczarowani 14 maja - 14 czerwca 2015

W ramach festiwalu Plaster, Galeria S zaprasza studentów z innych polskich uczelni artystycznych do wykonania projektu związanego z tematyką festiwalu. W tym roku są to studenci Łódzkiej ASP związani z Pracownią Projektowania Grafiki Wydawniczej profesora Sławomira Kosmyki. Tytuł wystawy nawiązuje do hasła festiwalu, który promuje młodych projektantów i designerów Szybcy i wściekli. W ujęciu łódzkich studentów Powolni i rozczarowani może oddawać stan ich ducha po zetknięciu się z brutalną rzeczywistością. Powolni i rozczarowani, ale nie na tyle, żeby przestać tworzyć.

„Nie jesteśmy szybcy i wściekli, jesteśmy powolni i zrezygnowani. Lubimy zwykłe rzeczy i nie wybieramy się na barykady. Głosem sprzeciwu jest pochylenie się nad codziennością, którą chcemy przeżywać nie śpiesząc się. Chcemy celebrować śniadania, chcemy spotykać się z przyjaciółmi, chcemy pracować wolniej i chcemy by ta praca miała wartość dyktowaną ulubioną estetyką. Wybierając zawód projektanta nie do końca wiedzieliśmy jakie stoją przed nami wyzwania. Że nie każdy zachwyca się kształtem litery i że najlepiej to najszybciej i najtaniej. Projektowaliśmy dla siebie bawiąc się estetyką, która nierzadko była szybka i wściekła. Mieliśmy te wolność, że mogliśmy w zaciszu własnych mieszkań tworzyć typograficzne przestrzenie, które na rynku nie cieszą się dużym zainteresowaniem. Ale niestety rynek to rzeczywistość i w tym jest ten element zrezygnowania. Chcielibyśmy pokazać siebie, kilkoro młodych projektantów, którzy upodobali sobie czasem chaos, ale nigdzie im się nie spieszy. Ekspozycja, która stworzymy będzie kolektywną infografiką w której wyjaśnimy jak projektujemy, dlaczego i czemu jest to dla nas interesujące. Pragniemy stworzyć wykres własnej praktyki pokazujący w jakiej estetyce się poruszamy kiedy mamy swobodę działania i kiedy nikt nie ma żadnego "ale". Chcielibyśmy żeby praca zagospodarowała całą przestrzeń galerii. Mamy w planach zrobienie zina w którym znalazłyby się elementy wspólnej grafiki."

Uczestnicy wystawy: Mariusz Andryszczyk, Paweł Jaczewski, Kaja Kaja, Marta Olczak, Karolina Zaborska.

Kurator wystawy: Dorota Chilińska.


Natalia LL Śnienia 3 - 13 marca 2015

Wystawa wybranych prac wybitnej polskiej artystki Natalii LL pochodzących z kolekcji Mateusza Kozieradzkiego. W większości nie były one nigdzie pokazywane, stanowią 'niewidzialną' twarz twórczyni. Kolekcja prac została pokazana w środowisku akademickim, skierowana była do ludzi młodych.

Warto wspomnieć, że Natalia LL debiutowała w Toruniu.

W dniu otwarcia odbył się wykład Katarzyny Lewandowskiej pt: Śnienia Natalii. Był to subiektywny przegląd sztuki kobiet, wraz z interesującym komentarzem. Umieszczał sztukę Natalii LL w przestrzeni historycznej, filozoficznej i społecznej.

Kurator wystawy: Mateusz Kozieradzki.

Opieka merytoryczna: dr Katarzyna Lewandowska.


Zawód kobieta 3 - 8 lutego 2015

Wystawa była wynikiem eksperymentu artystycznego pod hasłem zawód kobieta wykonanego w ramach Pracowni Multimediów Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK prowadzonej przez Dorotę Chilińską.

Uczestniczki wystawy:Baranowska Marta / Józefowicz Emilia / Kaczorowska Liliana / Kanarkowska Maja / Kęsicka Natalia / Łabieniec Klaudia / Mitek Magdalena / Mozolewska Paulina / Pypczyńska Klaudia / Stępień Katarzyna

Zawód kobieta...
Od dawna przyglądam się młodym kobietom i temu, jak zmienia się ich stosunek do świata, jak definiują swoje w nim miejsce, dokąd zmierzają i co staje im na drodze. Nasze relacje przeniosłyśmy w obszar sztuki tworząc wspólną wystawę.
Pomyślałam o książce Vladimira Prala "Zawód kobieta", w której główna bohaterka Sonia, piękna i niezwykła jest na przemian wielbiona i upokarzana, a mimo to, z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką przekłuwając swoje trudne doświadczenia na sukcesy. Podobnie jak Paral, chcemy odnosić się do schematów, które jednocześnie nas niszczą i porządkują nasz świat. Kobietom zawsze towarzyszy ambiwalencja w odczuwaniu kobiecości. Pragnienie bezpieczeństwa, które nie pozwala na rozwój, oddanie i wolność, a na końcu miłość, której należy być zawsze wierną, podobnie jak Sonia z książki Parala, dla niej zrobi wszystko.
Życzę dziewczynom, żeby były wierne sobie i wierzyły w swój kobiecy, a przede wszystkim artystyczny instynkt i nie przestawały tworzyć.

Kurator wystawy: Dorota Chilińska.

Miejsce wystawy: Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św.6

Współorganizator wystawy "Galeria S"


Mikrokosmos 17 grudnia 2014 - 12 stycznia 2015

Wystawa prac studentów II roku Edukacji Artystycznej.

Odwołując się m.in. do twórczości Christiane Löhr, studenci nadali drobnym elementom naturalnym wartość dzieła sztuki w efekcie jego przetworzenia, odpowiedniej prezentacji, zmiany kontekstu. Jednym z celów, które towarzyszyły studentom podczas wykonywania prac, było wskazanie na wartość świata micro w kontekście współczesnych upodobań makro, które kształtuje w nas szeroko-pojęta kultura wizualna.

Swoje realizacje zaprezentowali: Maciej Brewka, Jan Chmielewski, Ewelina Jarlak, Katarzyna Kilian, Marianna Kretowicz-Kamińska, Daniel Lewan, Justyna Pazdykiewicz, Jakub Tatuliński i Patrycja Walczak

Prowadzenie: mgr Maria Szczodrowska.


Metka 19 listopada 2014

Wystawa prac studentów III roku Edukacji Artystycznej.

Metka to maleńka forma graficzna, która stała się formą wyrazu dla zaskakujących treści.

Prace poruszające zagadnienie typografii skondensowanej na małym polu zadruku.

Przedmiot: Projektowanie graficzne

Prowadzenie: dr hab Krzysztof Białowicz


Wystawy w Galerii S w roku akademickim 2013/2014:

'WILD' Dominika Śliwka Cierplikowska 14 listopad 2014

Dominika Cierplikowska (ur.1986 w Sieradzu) - szczęśliwa absolwentka Plastyki Intermedialnej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dzisiaj szczęśliwa mieszkanka Trójmiasta i ilustratorka.

„Pierwszą ilustrację z cyklu "Wild" rozpoczęłam w kilka dni po rzuceniu pracy, miała ona chyba być czymś dla zabicia czasu, a stała się początkiem poszukiwań kreski i samej siebie. Bo nie ukrywam, że bliżej mi do natury, tego co dzikie i z dala od miast. Najlepiej czuję się w lesie, nie potrafię wytłumaczyć czemu, ale mam jakieś wewnętrzne poczucie, że właśnie tam jest moje miejsce."


Justyna Orłowska "REMIX" (performance i pokaz) 13 marca 2014

Dyplom licencjacki Plant.BioLab uzyskała w pracowni Działań Interdysycplinarnych prof.Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku oraz przy współpracy dr Anny Białej z Wydziału Genetyki Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku w roku 2012. Obecnie studentka 2 roku II st. kierunku Intermedia na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się wideo, instalacjami, działaniami multimedialnymi, bioartem i performance. Interesują ją działania zarówno post konceptualne, jak i sztuka zaangażowana. Remiksując ze sobą różne media tworzy nowe konteksty.

"Performance Justyny Orłowskiej "Remix" obrazuje prawa autorskie użytkowników internetu w sieci i przesyłanego między nimi sygnału wiadomości. Do wykonania performance zostanie użyta taśma magnetyczna z kaset VHS lub magnetofonowych, które były standardową formą zapisu dźwięku lub obrazu na przełomie lat 80 i 90. W instalacji taśma zostanie użyta w innym kontekście - jako linia przekazu dialogu z odbiorcami. Orłowska do tej pory zrealizowała 5 odsłon tego projektu, za każdym razem koncept i idea pozostały te same, jedynie wymagania techniczne były podporządkowywane warunkom danego miejsca."


Piotr Paluch "gra, rytm. Grafika" 27 marca 2014

Piotr Paluch - student I roku MSU na wydziale grafiki ASP w Gdańsku. Jeden z współtwórców atelieR, stale współpracujący także z galerią studencką START. Grafik, który zajmuje się zarówno grafiką projektową jak i warsztatową próbujący zarówno w jednej jak i drugiej dziedzinie znaleźć i uzyskać wysokie wartości artystyczne. Brał udział w wystawach zbiorowych: Re-Akcje I,Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie, *grafie , Studencki Festiwal Sztuk Wizualnych.

"Zainspirowany muzyką postanowiłem przestudiować ją w sposób obrazkowy. Litery użyte jako części skła­dowe mojego utworu to nazwiska trzech gigantów jazzu, prekursorów trzech kolejnych stylów w tej muzyce zaczynając od bebopu Charliego Parker’a, przez cool jazz Milesa Davis’a, aż do free jazzu Johna Coltrane’a. Utwór muzyczny składa się z dźwięków rozłożonych w czasie, w przeciwieństwie do czego moja kompozycja jest nieruchoma."


Michał Rumas "Pamiętnik z Podwórka" 23 kwietnia 2014

Student Nowych Mediów na ASP w Warszawie, gdański fotograf, od 2009 r. współpracuje z agencją Kosycarz Foto Press w Gdańsku, podwykonawca wielu projektów artystycznych, obecnie realizuje projekty dla Zachęty w Warszawie, dokumentacja wystaw, wernisaży i innych wydarzeń artystycznych m.in. Galeria DAAD – Berlin w 2011 r. Wtedy zrealizował projekt Mauer w Berlinie. Laureat wielu konkursów artystycznych m.in. Stranger Festiwal – Amsterdam, Moje Pomorze oraz XV Gdańsk Press Photo.

"Głównym celem projektu jest dokumentacja i prezentacja za pomocą zdjęć i albumu miejsc w których dorastałem, miejsca te które pomimo upływu lat niewiele lub nawet wcale się zmieniły, tak jak by moje wspomnienia zostały wyjęte z głowy i postawione przede mną, pozbawione tylko bohaterów, kolegów ze wczesnej młodości, dawnych szczenięcych miłości, wielu mieszkańców i pracowników bo oni (w odróżnieniu od miejsc i wspomnień) dorośli, wyjechali lub odeszli. Przytoczone wspomnienia są tak na prawdę obrazem gdańska wczesnych lat 90’tych, szalonych pomysłów na interes, architektury późnego PRL powoli ozdabianymi na wzór tych znanych z serialu “Dynastia”, śladami wielkiej stopy na jednej ze ścian liceum nr.XIX we Wrzeszczu, opuszczonych hal Stoczni Gdańskiej w których (jak wierzyłem) buduje się statki kosmiczne, Hangarem samolotowym który przerobiono na hipermarket ETC, garażami z blachy falistej na których wyznawało się najlepiej wielkimi literami miłość lub wyzywało kogoś od Prawniczka i Gargamelem na elewacji “ogródkowego warsztatu” lub po prostu widokami małej wsi w środku miasta..."


Piotr Paluch i Maciej Pytlak „Bunt” 22 maja 2014

Piotr Paluch - student I roku MSU na wydziale grafiki ASP w Gdańsku. Jeden z współtwórców atelieR, stale współpracujący także z galerią studencką START. Grafik, który zajmuje się zarówno grafiką projektową jak i warsztatową próbujący zarówno w jednej jak i drugiej dziedzinie znaleźć i uzyskać wysokie wartości artystyczne. Brał udział w wystawach zbiorowych: Re-Akcje I, Międzynarodowe Biennale Plakatu Studenckiego w Lublinie, *grafie , Studencki Festiwal Sztuk Wizualnych.

Maciej Pytlak - absolwent ASP w Gdańsku zajmujący się głównie malarstwem abstrakcyjnym wielkoformatowym. Stale poszukujący twórca, który przez cały okres studiów jak i obecnie skupiał się raczej na eksperymentach malarskich, odnajdywaniu nowych wartości aniżeli doskonaleniu warsztatu i szlifowaniu własnego stylu. Jego wielkoformatowe malarstwo może wydawać się efekciarskie, jednakże artyście zależy najbardziej na tym, aby działało. Bez zbędnych słów dodatkowych teorii wzbudzało emocje i prowokowało do pytań. Abstrakcja Pytlaka to przede wszystkim opis emocji, opis rzeczywistości, moment zastanowienia się nad nią, z drugiej strony jest to także spotkanie z obrazem, malarstwem samym w sobie pozbawionym narracji i dodatkowych słów to czyste emocje, lekkość i możliwość oddychania sztuką.

Bunt  to wystawa Macieja Pytlaka i Piotr Palucha, która towarzyszy 5 Międzynarodowemu Festiwalowi Plakatu i Typografii "PLASTER"

Wybrane prace: