ELEMENTY DESTRUKCYJNE – wystawa studentów Pracowni Multimediów Zakładu Plastyki Intermedialnej

Destrukcja niszczy, by mogła zacząć działać konstrukcja. Ten wzajemny proces jest chyba najlepszym sposobem na wyjaśnienie ciągłych zmian w świecie i procesu niszczenia i procesu tworzenia nowych rzeczy i pojęć w celu wyjaśniania zmienionego świata.

Agnieszka Kołodziejczak

Wystawa Elementy destrukcyjne jest wynikiem zajęć w Pracowni Multimediów Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK prowadzonych przez Tomasza Wlaźlaka. Proces powstawania wystawy, sam w sobie trwał długo i nie był łatwy. Zaryzykuję stwierdzenie, że miał destrukcyjny wpływ zarówno na prowadzącego jak i na studentów. Jednakże kilku śmiałków dotrwało do końca mierząc się ze wspólnie wybranym tematem, przemieniając tytułową destrukcję w konstrukcję. Efektem jest wystawa, która nie jest jednolitą narracją, ukierunkowaną na konkretną definicję destrukcji. Jest to swoisty zbiór rozsypanych elementów, ukazujących jej różne oblicza.

Prezentowane prace, bardzo oszczędne w formie, prowokują do refleksji nad naturą destrukcji, czy to w kontekście kondycji współczesnego człowieka w relacji z coraz bardziej rozwinięta technologią, czy destrukcji jako budulcu obrazu cyfrowego, który z chaosu danych uporządkowuje i przedstawia jako zrozumiałe obrazy, komputer będący dzieckiem technologicznej rewolucji. Destrukcyjne mogą być również działania z założenia konstrukcyjne, czynione w imię idei, z dobrych pobudek, które nieświadomie przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego. Destrukcja zawsze idzie w parze z konstrukcją. Nawet w kwestii formalnej, destrukcja często bywa znakomitym budulcem...

Oblicz destrukcji jest wiele, ale jedno jest pewne: destrukcja jest twórcza, czego przykładem jest ta niezwykle interesująca wystawa.

Na wernisaż zapraszamy 13 stycznia 2017 r. na godz. 17.00 do Piwnicy Sztuki NURT przy ul. Ducha Św. 8/10/12 w Toruniu. Wystawa potrwa do 29 stycznia 2017 r.

Artyści: Mateusz Bautembach, Magdalena Karpińska, Alicja Kochanowicz, Alicja Kolińska, Maciej Kwietnicki, Natalia Krajewska, Joanna Osińska, Katarzyna Wolska, Tomasz Wlaźlak.