FRAKCJA / AKCJA / TORUŃ / 100

1 grudnia 2018 o godzinie 18.00 w Galerii S na ulicy Mickiewicza 121 w Toruniu odbędzie się spotkanie z łódzką grupą artystyczną Frakcja. Tego dnia odbędą się pokazy, działania performatywne oraz otwarcie wystawy.

FRAKCJA: Justyna Apolinarzak, Ewa Bloom Kwiatkowska, Monika Czarska, Ola Kozioł, Roksana Kularska-Król, Alicja Kujawska, Anka Leśniak, Alicja Kujawska, Iazbela Maciejewska, Aurelia Mandziuk, Beata Marcinkowska, Marta Ostajewska

plakat

Prezentacja łódzkich artystek jest częścią większego projektu pod hasłem Rebelle, który został przygotowany w związku z obchodami stulecia wywalczenia praw wyborczych przez Polki, a który poświęcony jest Olimpii de Gouges, pierwszej „współczesnej” wojowniczce o prawa wyborcze kobiet, którą ścięto 3 listopada 1793 za przygotowanie w czasie rewolucji francuskiej deklaracji praw kobiet. Tekst deklaracji został po raz pierwszy przetłumaczony na język polski i wydany przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Kuratorki: Dorota Chilińska, Katarzyna Lewandowska

Zapraszamy!

Frakcja jest międzypokoleniową grupą artystek działającą na pograniczu różnych dyscyplin sztuk wizualnych: malarstwa, instalacji, site-specific, sztuki postmedialnej, net-artu i kultury cyfrowej. Zajmuje się tematyką związaną z ciałem, rolą kobiet w społeczeństwie i historii, przestrzenią zastaną. Współpracuje również z lokalnymi społecznościami. (pl.wikipedia.org/wiki/Frakcja_(grupa_artystek))