giARTino - Ogród Sztuki - "Cisza".  IV Interdyscyplinarne Spotkania Studentów.

Cisza jest niezwykle efemerycznym zdarzeniem. Jako przeciwieństwo hałasu jest brakiem dźwięku, czymś co jednych uspokaja innych drażni i budzi agresję. Ma wiele oblicz, od wieków starają się je pokazać artyści, muzycy, filozofowie czy poeci. Motyw ciszy w muzyce jest niezwykle ważny. Przecież Święto wiosny, balet Igora Strawinskiego, bez krótkiej ciszy budującej napięcie przed wybuchem ostro brzmiących instrumentów, nie byłby tym samym arcydziełem. Przyjrzyjmy się również ciszy w pejzażu - spokojny wiosenny dzień, rośliny budzą się do życia, a całość horyzontalnej kompozycji buduje pas rzeki Ren. Rhein II to fotografia Andreasa Gursky’ego z 1999 roku. Stosując znikome środki twórca podkreślił minimalizm sceny i ukazał moment cichy. Mamy przecież do czynienia z rzeką, która w każdej chwili może zacząć niszczyć…

A jak z ciszą poradzą sobie tegoroczni uczestnicy giARTino - Ogrodu Sztuki, bowiem owe przeciwieństwo hałasu stało się głównym tematem wydarzenia. Jest to już czwarte tego typu spotkanie, w którym udział wezmą studenci z Akademii Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz zaproszeni artyści.

Uczestnicy przygotują prace, które będą prezentowane w ramach wydarzenia. Będą one prezentowane w kilku miejscach, takich jak: Zakład Plastyki Intermedialnej, Galeria Nad Wisłą, czy Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.

giARTino to wiosenny ogród, pokazujący twórców młodych, którzy jak rośliny o tej porze roku, rozwijają się wraz ze swoimi dokonaniami. Obok malarstwa, rzeźby, instalacji, zobaczyć można będzie performance i inne części sztuki.

Ogród Sztuki daje możliwość prezentowania artystom swoich dokonań. Mimo ustalenia tematyki tegorocznego wydarzenia, twórcy nie są w żaden sposób ograniczani. Sztuka bowiem nie ma jednoznacznej definicji. Powstaje cały czas, będąc częścią naszego życia.

A czym jest sztuka dla zaproszonych artystów? Tego dowiemy się w czasie festiwalu.

Mateusz Kozieradzki

7.05.2015 r. - Galeria Spotkań Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury - wystawa fotografii i działania performance;

8.05.2015 r. - Galeria nad Wisłą – wystawa; Zakład Plastyki Intermedialnej UMK - pokazy działań w przestrzeni otwartej i prezentacja dokumentacji z poprzednich działań uczestników projektu.

Fotorelacja: