Ściana - wystawa Elżbiety Jabłońskiej i Natalii Wiśniewskiej

6 kwietnia 2017 r. o godz. 18.00 w Galerii S przy ulicy Mickiewicza 121 odbędzie się wernisaż wystawy Elżbiety Jabłońskiej i Natalii Wiśniewskiej pt. Ściana.

ŚCIANA to wspólna realizacja dwóch artystek Elżbiety Jabłońskiej i Natalii Wiśniewskiej. Wystawa powstała w ramach projektu Młode promującego sztukę polskich artystek. Mała studencka galeria jest najlepszym polem do eksperymentów, stąd pomył na wystawę dwóch artystek reprezentujących z pozoru zupełnie inne światy. Elżbieta Jabłońska posiada już trwałe miejsce w świecie polskiej sztuki, jest artystką doświadczoną i uznaną, w swoich pracach często odnosi się do wątków społecznych, być może dlatego poparła ideę Natalii Wiśniewskiej, żeby w wystawie Ściana odnieść się do miejsca, w którym powstanie. Natalia, artystka młoda, często eksperymentująca w obszarach instalacji oraz site-specific zainspirowała się historią budynku przy ulicy Mickiewicza 121.

Budynek powstał około 1910 roku. Do wybuchu II wojny światowej pełnił on funkcję kasyna ułańskiego. Jego powstanie podyktowane było autentyczną potrzebą wynikającą z bezpośredniego sąsiedztwa zespołu budynków dawnych koszar ułanów, których budowa była efektem wzmożonych działań polityki pruskiej na rzecz obronności Torunia, a tym samym budowy twierdzy pierścieniowej. Ten obszerny kompleks koszarowy, o kształcie wydłużonego wieloboku powstał w roku 1884 dla 1. Pomorskiego Pułku Ułanów zwanego wcześniej 4. Pułkiem Ułanów von Schmidta. Z dawnej zabudowy, na którą składały się budynki administracji, kuchnia, stajnie, kuźnia, wozownia, latryny, a przede wszystkim budynki mieszkalne, pozostały tylko te ostatnie. Po 1939 roku z budynku przy ulicy Mickiewicza 121 korzystali oficerowi niemieccy, następnie stacjonowała tu Armia Czerwona. W 1950 roku budynek przekazany został Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika jako siedziba Studium Wojskowego, w którym odbywało się obowiązkowe szkolenie wojskowe dla studentów. Do dziś zachowała się strzelnica oraz ślady po fundamentach magazynów sprzętu wojskowego i broni. Po likwidacji Studium w 1991 roku w budynku umieszczono Katedrę Socjologii, a później miały tu swoją siedzibę kolejno: Wydział Teologiczny, Katedra Stosunków Międzynarodowych oraz Katedra Historii Sztuki i Kultury. Obecnie budynek jest siedzibą Zakładu Plastyki Intermedialnej w jego piwnicy mieści się Galeria S.

Zachęcamy do zapoznania się z komentarzami Elżbiety Jabłońskiej i Natalii Wiśniewskiej.

Wystawa czynna od 6 do 30 kwietnia 2017 r. Galeria S w budynku Zakładu Plastyki Intermedialnej WSzP przy ul. Mickiewicza 121 w Toruniu. Oprowadzanie po uprzednim telefonicznym umówieniu 608 039 992.