Zawód kobieta

Wystawa była wynikiem eksperymentu artystycznego pod hasłem "Zawód kobieta" wykonanego w ramach Pracowni Multimediów Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK prowadzonej przez Dorotę Chilińską. Uczestniczki wystawy: Baranowska Marta / Józefowicz Emilia / Kaczorowska Liliana / Kanarkowska Maja / Kęsicka Natalia / Łabieniec Klaudia / Mitek Magdalena / Mozolewska Paulina / Pypczyńska Klaudia / Stępień Katarzyna.

Zawód kobieta...

Od dawna przyglądam się młodym kobietom i temu, jak zmienia się ich stosunek do świata, jak definiują swoje w nim miejsce, dokąd zmierzają i co staje im na drodze. Nasze relacje przeniosłyśmy w obszar sztuki tworząc wspólną wystawę.

Pomyślałam o książce Vladimira Prala Zawód kobieta, w której główna bohaterka Sonia, piękna i niezwykła jest na przemian wielbiona i upokarzana, a mimo to, z każdej sytuacji wychodzi obronną ręką przekłuwając swoje trudne doświadczenia na sukcesy. Podobnie jak Paral, chcemy odnosić się do schematów, które jednocześnie nas niszczą i porządkują nasz świat. Kobietom zawsze towarzyszy ambiwalencja w odczuwaniu kobiecości. Pragnienie bezpieczeństwa, które nie pozwala na rozwój, oddanie i wolność, a na końcu miłość, której należy być zawsze wierną, podobnie jak Sonia z książki Parala, dla niej zrobi wszystko.

Życzę dziewczynom, żeby były wierne sobie i wierzyły w swój kobiecy, a przede wszystkim artystyczny instynkt i nie przestawały tworzyć.

Dorota Chilińska / kurator wystawy

Miejsce wystawy: Galeria Sztuki "Wozownia" w Toruniu, ul. Ducha Św.6
Współorganizator wystawy: Galeria S
fot. Kazimierz Napiórkowski

Fotorelacja: